Viete, čo je to ferrata? Názov ferrata pochádza z talianskeho pojmu „via ferrata“ a označuje turistickú trasu, ktorá je zaistená a prechádza horským, zväčša skalnatým terénom. Ferrata by bola bez zaisťovacích pomôcok pre bežného turistu nepriechodná. A práve v tom je jej čaro. Nie je to pravé horolezectvo ale ani obyčajná túra v horách. Pri jej prekonávaní prechádzate cez rôznorodý terén – rokliny, skalné previsy, vodopády i úzke skalné rozsadliny. V tomto teréne sú rôzne druhy istiacich pomôcok- od klasických rebríkov, mostíkov, stúpačiek a kramli, až po špeciálne fixné oceľové laná a ďalšie prvky.
Ak máte dobrodružného ducha, milujete prírodu, lezenie po skalách a radi spoznávate nové miesta, určite by ste nemali obísť ferratu na Martinských holiach. Väčšina ľudí pozná Martinské hole vďaka skvelej lyžovačke, ktorú ponúkajú alebo nádherným túram v lete i zime. Martinky však ukrývajú jednu z najkrajších ferrát na Slovensku – Ferratu HZS. Aj keď je na Slovensku zaistených trás (ferrát) niekoľko, a to hlavne na krátkych úsekoch v Tatrách či Slovenskom raji, ferrata na Martinkách je prvou oficiálnou ferratou na Slovensku. A tá má veru čo ponúknuť. Pri jej prechode sa poriadne zapotíte a zároveň si užijete prenádhernú slovenskú prírodu.
Autorom myšlienky vybudovať ferratu bol záchranár HZS V. Fatra Fero Časo. „Technickým autorom“ bol ďalší záchranár HZS Peter Roštek. Obaja sú členovia Skialp klubu Kriváň, ktorý spolu s Horskou záchrannou službou Veľká Fatra a samozrejme s dobrovoľníkmi v rokoch 2013-2014 vybudovali ferratu od A po Z. Veľkú zásluhu na jej vybudovaní majú sponzori a mesto Martin. Jej údržba je dosť náročná. V zime ferratu poškodzuje ľad, na jar zas prívalmi splavované drevo a kamene. Na údržbu sa využívajú najmä sezónne uzávery trasy. Inštruktori značenia KST Turiec sa podieľali na turistickom značení trasy a priebežne robia aj na jej údržbe.
Martinská ferrata je prvou ferratou na Slovensku určenou pre širokú verejnosť. Jej veľkým plusom je najmä to, že je prístupná takmer celoročne a vstup je bezplatný (to neplatí o ferrate Kyseľ v Slovenskom raji). Už aj predtým boli u nás zaistené cesty v Tatrách a cvičné ferraty pre záchranárov, avšak až tá na Martinkách takpovediac otvorila brány všetkým. Vďaka nim máme na Slovensku prenádhernú ferratu, na ktorej objavovanie sa môžete vydať kedykoľvek. V zime je jej prechod o čosi ľahší. Na miestach, kde by ste v lete preskakovali cez potok, sa v zime až toľko nenatrápite, lebo všade je ľad. Ak je však teplejšia zima, treba dávať pozor. Snehová vrstva sa môže pod vašimi nohami preboriť a zrazu sa ocitnete v ľadovom potoku.
Prístup k ferrate
Ferrata sa nachádza neďaleko mesta Martin v národnom parku Malá Fatra. Trasa vedie nádherným kaňonom Mlynského (Pivovarského) potoka nachádzajúcim sa vo Veľkej doline. Vybrať sa môžete aj priamo z lyžiarskeho strediska na Martinských holiach, no veľká časť trasy vedie po asfaltke stále prudkým kopcom nadol. Lepšie je teda vyraziť z Martina. Od poslednej zastávky MHD Martin Stráne sa vyberiete po červenej turistickej značke až po 1. zastávku na chodníku – Ferrata HZS nástup. Tu začína prvá časť ferraty, ktorá má štyri oddychové miesta, 3 informačné panely a 7 mostíkov cez potok.
Prvá časť je obojsmerná takže ak sa rozhodnete v polovici cesty vrátiť, alebo chcete niečo menej náročné s deťmi, po 4. informačný panel máte možnosť. Ďalej je už trasa jednosmerná, vedie len nahor. Tam začína pravá ferrata, ktorá vedie okolo potoka a práve tam si užijete ferratové dobrodružstvo. Rebríky, oceľové istiace laná, stúpačky ponad potok, rôzne prírodné prekážky- radosť liezť. Náročný terén utvára krásna divoká príroda, ktorej sa nebudete vedieť nabažiť. Pozor ale kam stúpate, jeden chybný krok a rýchlo sa presvedčíte na vlastnej koži, načo slúži tlmič pádov. Od vodopádov sa ferrata rozdvojuje. Vybrať si môžete medzi ťažším a ľahším variantom, B a C. Záleží len od vašej kondície a odhodlania. Cesty sa v závere ferraty spájajú. Tu je kríž a výstupová kniha. Odtiaľ je to len kúsok cez krásny les na vrch Bazová (1250 m n. m.). Z vrchu Bazová sa presuniete na Martinské hole.
Ferratová výstroj a pravidlá
Aby ste sa na takéto dobrodružstvo mohli podujať, okrem zdravých nôh, odhodenia strachu z výšok a odhodlania potrebujete aj špeciálnu ferratovú výstroj. Tá pozostáva z lezeckej prilby, sedacieho úväzu, tlmiča pádov a odporúčam aj rukavice – počas cesty sa pridržiavate oceľových lán a to nebýva veľmi príjemné hlavne počas chladnejších dní. Ak sa na ferratu chystáte v zime, bez mačiek sa tam nepohnete. Celá ferratová výstroj vás v obchode vyjde dosť draho. Preto ak sa ferratám či horolezectvu nevenujete aktívne, ferratovú výstroj si ľahko požičiate. Aj v blízkosti martinskej ferraty je možnosť zapožičania si celej výstroje.
A samozrejme aj tu platia určité pravidlá. Asi najdôležitejšie je sezónna uzávierka ferraty. Tá je dvakrát do roka. Prvá je od 15.4. do 31.5. a druhá uzávierka 15.9.-31.10. Sú to ale len 3 mesiace v roku preto sa v tieto týždne nesnažte prepašovať „načierno“. Ak rozmýšľate nad rodinným výletom s malými deťmi práve v tejto lokalite, tak to radšej odložte o pár rokov. Ferrata HZS má niekoľko náročných úsekov, ktoré naozaj nie sú vhodným miestom pre deti. Veľmi ľahko by mohlo dôjsť k úrazu, pádu alebo by to jednoducho nezvládli. Pravidlá ale dovoľujú vstup deťom od 10 rokov ale len v sprievode rodičov a dieťa musí byť istené lanom. Taktiež ak nemáte žiadnu fyzickú kondíciu, turistika ani športovanie vám nič nehovorí, skúste zvážiť návštevu ferraty. Druhý úsek trasy je len jednosmerný a cesty späť niet.